DWDM چیست؟

DWDM مخفف Dense Wavelength Division Multiplexing می باشد که اگر بصورت تک تک واژه ها را ترجمه کنیم Dense به معنی تراکم و چگالی، Wavelength به معنی طول موج، Division به معنی تقسیم و Multiplexing به معنی تسهیم کردن یا انتقال چند پیام همزمان می باشد در واقع تکنولوژی ای برای ارتقاء پهنای باند بر بستر فیبرنوری موجود است.
یعنی اینکه این تکنولوژی باعث می شود که شما می توانید داده ها را از منابع مختلف و متفاوت دریافت کنید و با ترکیب و انتقال همزمان چندید سیگنال در طول موج های مختلف آن ها را بر روی فیبر نوری منتقل کنید و هر کدام از این داده ها امکان منتقل شدن بر روی یک طول موج نوری مشخص را دارند که با سایر طول موج ها نوری موجود بر روی فیبر نوری تداخل ندارند.این فناوری کانال های نوری متعددی را ایجاد می کند، بنابراین ظرفیت محیط فیزیکی را چند برابر می کند.

سیستم DWDM قابلیت انتقال ترافیک مجتمعی تا چندین ترابایت در هر ثانیه را از طریق یک فیبر داراست. به عنوان مثال در 40 طول موج، که هر کدام از آنها نرخ 40 Gbps در یک واحد فیبر را دارند، پهنای باند را به 1.6 Tbpsمیرساند.

از آنجایی که گره ها محل پایان دهی به چندین فیبر با چنین مشخصاتی هستند کل پهنای باند عبوری از آنها در محدوده چندین ترابایت است. با این حال برای رسیدن به چنین بازده ای در سیستم های DWDM به کارکردهای نوری ویژه ای همچون :بافت های اتصال متقاطع بزرگ، لیزرها و فیلترهای قابل تنظیم، گیرنده های با حساسیت بالا و نویز کم، فشرده سازهای پالس نوری، همسان ساز های نوری، تقویت کننده های نوری باند پهن و کم نویز، حسگرهای نوری سریع با نویز کم، اتصال دهنده های هوشمند نوری و … نیاز است.

DWDM قابلیت توسعه ظرفیت را دارد و می تواند بدون نیاز به فیبرهای جدید به کار گرفته شود، بنابراین برای سرویس های ارتباطات راه دور مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در بسیاری از انواع شبکه و لایه های شبکه می توان از سیستم های DWDM مانند: شبکه های سنسور، شبکه Remote radar، شبکه کنترل فرایند طیف سنجی از راه دور (Tele spectroscopic process control network).

شبکه های انتقال دور برد (ONT)، شبکه های زیرساخت، شبکه های شهری کلان(مترو)، شبکه های محلی کوچک و متوسط و شبکه های دسترسی که به خانه ها یا دفاتر متصل می شوند(FTTH، FTTX،…) استفاده کرد.

بنابراین سیستم های DWDM بسته به نوع کاربرد، چالش های طراحی و مشخصات خاص خود را دارد.

ساختار شبکه مبتنی بر DWDM را می توان به سه دسته تقسیم کرد که عبارتند از :

  • لینک ساده نقطه به نقطه DWDM
  • مسیریابی طول موج DWDM با TDM الکترونیکی و BackBone شبکه سوئیچینگ/مسیریابی
  • شبکه تمام نوری DWDM

فناوری DWDM در حال تحول و تکامل است از این رو عوامل دخیل در آن هم در حال تغییر است.

بیشتر دانشجویان مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) یک زمینه تخصصی را برای مطالعه و تحصیل انتخاب می‌کنند.